Kdo dokáže uchopit Elizabeth Haust?

17. 10. 2014 20:25:52
Elizabeth Haust je mladičká excentrická ruská fotografka s vizáží démonické holčičky, která se přestěhovala do Prahy kvůli studiím na FAMU. Fascinuje ji Lars von Trier, ale i český Švankmajer nebo Saudek. Její fotografie obletěly galerie v Moskvě a Londýně ještě než jí bylo dvacet let. Největší fotografické ruské magazíny jí už v roce 2011 udělily titul nejlepší nový umělec roku. Před pár dny v Praze získala na festivalu Fotosféra cenu FotoFresh Canon Award 2014 pro nejoriginálnějšího mladého umělce. Přesto působí ztraceně, zakletě a neuvěřitelně křehce.

Její fotografie fascinují, děsí, ale také přitahují jako magnet. Mnoho lidí by rádo vědělo, co se honí v hlavě této surrealistické dívence. Její nesourodá slova a plaché oči však nedávají mnoho odpovědí. Na každého v její přítomnosti ale dýchne pocit, že je ve společnosti s někým výjimečným, možná bláznivým, ale určitě geniálním. Vedle Elizabeth Haust se cítíte jako vedle velikána, o kterém se jednou budou učit vaše děti a vy jim budete moci říct – já ji znal.

tumblr_mznvkxzRXV1r4159do4_500.png

Elizabeth Haust je dítětem nové generace fotografů. Nestojí o členství v klubech a uspořádaných asociacích. Nevidí hranice mezi státy, nebojí se zavolat do Londýna nebo žít v Berlíně. Není trpělivá a vzorná, vybočuje vším, co dělá. Její tvorba je nestálá a nepřehledná, dělá si co chce - kreslí, fotí, točí videa. Nechodí na kurzy jak prodávat fotografie fotobankám nebo jak zlepšit svou prezentaci na internetu. Její řeč těla také odporuje všem knižním zásadám. Podle mnoha moudrých lidí, by měla být zatracena a propadnuta do bažin neúspěchu a zapomnění. Je tomu však právě naopak.

tumblr_n9l533oVph1r4159do4_1280.jpg

Elizabeth je zástupcem nové umělecké generace, pro které jsou domovem Berlín, Praha, Moskva, Londýn. Nezdržuje se zavděčováním a vysvětlováním lidem, kteří nechápou a lpí na starých pořádcích. Nedělá to z vypočítavosti nebo drzosti, nestaví se do opozice, nechce šokovat. Snad ani opravdu nevnímá pobouřené hlasy kritiků. Hledá zcela prostě, jak ona sama říká: "skutečné lidi, umělce, co mluví - takoví lidé, kteří jsou oživeni žízní a vrací touhu žít. Takoví, kteří mohou vždy ovlivnit něco ve vaší duši.". Tvoří, protože nemůže jinak. Tápe a hledá, nerozumí sama sobě. Touží po setkání s filmařem Švankmajerem, aby se ho mohla zeptat - „co dělat dál?“. Při nedávném setkání s Janem Saudkem u něj v ateliéru tančila se zavřenýma očima na hudbu Rachmaninova. Poté vyprávěla o tom, jak vnímala vzduch naplněný vůní starého dřeva, kávy a balsamika. Netřeba asi říkat, že tato temná dívka si Jana Saudka zcela podmanila.

Přes veškerou démoničnost a genialitu Elizabeth Haust se člověk neubrání mateřskému pocitu, že tuto bytost z jiné planety a dimenze času musí ochránit. Ochránit proti nudným a slušným řádům této společnosti. Ochránit proti osnovám školních řádů, úřednicím sociálního pojištění a galeristům, kteří nikdy nevykročili z okresu. Lidem jako Elizabeth Haust se říká autentický, svébytný nebo inspirativní. Žádné z těchto slov však nedokáže vystihnout, jak marně se vedle ní cítíte. Ať už vidí cokoli, vidí dál.

tumblr_mznvkxzRXV1r4159do6_500.jpg

Autor: Festival Fotosféra | pátek 17.10.2014 20:25 | karma článku: 14.12 | přečteno: 1015x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Pražák

Příběh kočky Shelly

Leckdo si možná řekne, proč se zabývat nějakou obyčejnou kočkou, když lidé jsou přece důležitější. A přitom i ony prožívají své mnohdy nelehké osudy plné utrpení a touhy. Touhy po lepším životě a po tom, aby je měl někdo rád.

22.10.2018 v 20:26 | Karma článku: 19.51 | Přečteno: 368 | Diskuse

Vítězslav Janáček

Pod věžemi Londýna (fotoblog)

Nahodilá cesta londýnskými šiškami a křivostěny. Procházka Londýnem zaměřená především na moderní skleněnou architekturu. Na kámen a cihlu se také dostane.

21.10.2018 v 11:48 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 284 | Diskuse

Veronika Foglová

Mé oblíbené snímky (2)

Na konci května jsem tu uveřejnila první díl "seriálu" Mé oblíbené snímky, s fotografiemi, které mám obzvlášť ráda. Nyní tu předkládám druhý díl.

20.10.2018 v 18:39 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 352 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Podzimní svátek stromů

U pradávných Slovanů, podobně jako u Germánů býval oblíbený kult stromů. Kronikáři píší, jak křesťanští věrozvěstové kultovní stromy káceli, aby místo nich zasévali „pravou víru.“ Stromový a lesní fotoblog.

20.10.2018 v 17:05 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 238 | Diskuse

Martina Pazourová

Zlatá je dobrá anebo Podzimní randez-vous /fotoblog/

Žlutá je barva sluníčka a uklidňuje, proto se na podzim háže vše do klidu, i já. Pár podzimních obrázků z Brna z podhradí Špilasu / Špilberk, kdyby někdo nevěděl/.

20.10.2018 v 7:20 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 713
Fotografický festival o zážitcích, lidech a inspiraci. Nejsme veletrh ani výstava fotografií. Jdeme na to jinak. Fotografie je pro nás spojovací prvek, od kterého se odpichujeme. Fotografií žijeme. Festival Fotosféra

Mediální podpora iDNES.cz

Vše o festivalu zde.
Najdete na iDNES.cz