Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo dokáže uchopit Elizabeth Haust?

17. 10. 2014 20:25:52
Elizabeth Haust je mladičká excentrická ruská fotografka s vizáží démonické holčičky, která se přestěhovala do Prahy kvůli studiím na FAMU. Fascinuje ji Lars von Trier, ale i český Švankmajer nebo Saudek. Její fotografie obletěly galerie v Moskvě a Londýně ještě než jí bylo dvacet let. Největší fotografické ruské magazíny jí už v roce 2011 udělily titul nejlepší nový umělec roku. Před pár dny v Praze získala na festivalu Fotosféra cenu FotoFresh Canon Award 2014 pro nejoriginálnějšího mladého umělce. Přesto působí ztraceně, zakletě a neuvěřitelně křehce.

Její fotografie fascinují, děsí, ale také přitahují jako magnet. Mnoho lidí by rádo vědělo, co se honí v hlavě této surrealistické dívence. Její nesourodá slova a plaché oči však nedávají mnoho odpovědí. Na každého v její přítomnosti ale dýchne pocit, že je ve společnosti s někým výjimečným, možná bláznivým, ale určitě geniálním. Vedle Elizabeth Haust se cítíte jako vedle velikána, o kterém se jednou budou učit vaše děti a vy jim budete moci říct – já ji znal.

tumblr_mznvkxzRXV1r4159do4_500.png

Elizabeth Haust je dítětem nové generace fotografů. Nestojí o členství v klubech a uspořádaných asociacích. Nevidí hranice mezi státy, nebojí se zavolat do Londýna nebo žít v Berlíně. Není trpělivá a vzorná, vybočuje vším, co dělá. Její tvorba je nestálá a nepřehledná, dělá si co chce - kreslí, fotí, točí videa. Nechodí na kurzy jak prodávat fotografie fotobankám nebo jak zlepšit svou prezentaci na internetu. Její řeč těla také odporuje všem knižním zásadám. Podle mnoha moudrých lidí, by měla být zatracena a propadnuta do bažin neúspěchu a zapomnění. Je tomu však právě naopak.

tumblr_n9l533oVph1r4159do4_1280.jpg

Elizabeth je zástupcem nové umělecké generace, pro které jsou domovem Berlín, Praha, Moskva, Londýn. Nezdržuje se zavděčováním a vysvětlováním lidem, kteří nechápou a lpí na starých pořádcích. Nedělá to z vypočítavosti nebo drzosti, nestaví se do opozice, nechce šokovat. Snad ani opravdu nevnímá pobouřené hlasy kritiků. Hledá zcela prostě, jak ona sama říká: "skutečné lidi, umělce, co mluví - takoví lidé, kteří jsou oživeni žízní a vrací touhu žít. Takoví, kteří mohou vždy ovlivnit něco ve vaší duši.". Tvoří, protože nemůže jinak. Tápe a hledá, nerozumí sama sobě. Touží po setkání s filmařem Švankmajerem, aby se ho mohla zeptat - „co dělat dál?“. Při nedávném setkání s Janem Saudkem u něj v ateliéru tančila se zavřenýma očima na hudbu Rachmaninova. Poté vyprávěla o tom, jak vnímala vzduch naplněný vůní starého dřeva, kávy a balsamika. Netřeba asi říkat, že tato temná dívka si Jana Saudka zcela podmanila.

Přes veškerou démoničnost a genialitu Elizabeth Haust se člověk neubrání mateřskému pocitu, že tuto bytost z jiné planety a dimenze času musí ochránit. Ochránit proti nudným a slušným řádům této společnosti. Ochránit proti osnovám školních řádů, úřednicím sociálního pojištění a galeristům, kteří nikdy nevykročili z okresu. Lidem jako Elizabeth Haust se říká autentický, svébytný nebo inspirativní. Žádné z těchto slov však nedokáže vystihnout, jak marně se vedle ní cítíte. Ať už vidí cokoli, vidí dál.

tumblr_mznvkxzRXV1r4159do6_500.jpg

Autor: Festival Fotosféra | pátek 17.10.2014 20:25 | karma článku: 13.83 | přečteno: 1010x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Lucie Plicová

Olešná 24 aneb den a noc na in-line bruslích

V Olešné se jel populární maraton, letošní podmínky byly drsné. Deštivé počasí udělalo z 24hodinového maratonu na in-line bruslích mimořádně těžkou zkoušku vůle.

16.7.2018 v 21:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Zpráva o počátku léta

Tentokrát se vykašlu na politiku. Tentokrát zabrousím do mnohem příjemnějších a laskavějších vod. Do kultury.

16.7.2018 v 9:02 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 311 | Diskuse

Mirek Matyáš

Prasata a elektromobilisti

Zase jedna povedená akce. Minulý fotoblog byl o vydařeném setkání na Bouzově. Tam bylo prase na rožni. Nyní to bude o srazu v Prčicích. Tam bylo prasat víc. Obě dvě byla elektromobilní.

16.7.2018 v 8:37 | Karma článku: 11.72 | Přečteno: 545 | Diskuse

Veronika Foglová

Duchovní obnova v La Salette, den sedmý

Nastala sobota, den, kdy jsme se museli rozloučit s tímto kouzelným místem. Ráno jsme se rozloučili s druhou skupinou, která odjížděla dříve než my. Pokud si dobře pamatuji, vyjížděli jsme kolem jedenácté dopoledne.

14.7.2018 v 17:36 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 156 | Diskuse

Martina Moudrá

K vodopádu Pisciadu (Dolomity, Gruppo di Sella)

Další fototip na nenáročný výlet ve snadno dosažitelných severoitalských horách, samozřejmě nejen s fotografiemi, ale i s mapou a užitečnými odkazy.

14.7.2018 v 15:38 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 378 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 710
Fotografický festival o zážitcích, lidech a inspiraci. Nejsme veletrh ani výstava fotografií. Jdeme na to jinak. Fotografie je pro nás spojovací prvek, od kterého se odpichujeme. Fotografií žijeme. Festival Fotosféra

Mediální podpora iDNES.cz

Vše o festivalu zde.
Najdete na iDNES.cz